Suitable actions have already been taken by the Department of Small  Industries according to the vision classified as quality and marketable Small industrial products with providing financial and technical assistance in order to improve the livelihood of Wayaba community fairly and equitably. Six trust areas have been identified by the Department to achieve the vision such as provision of training to rural industries, research and development for the up-fitment traditional and non- traditional small industries, institutional capacity building, market promotion and good governance.

Particulars of staff occupied in Service

 

Se. No.

Name of the Officer

Designation

Service Belonged

01.

Mr. PJRAWC Ranasinghe

Provincial Director

SLAS I

02.

Mr. GKMUA jayasinghe

Accountant

SLAcS II

03.

Mr. P.D.T. Wijesinghe

Administrative Officer

Mgmt. Asst. Ser. Supra Grade

04.

Mrs. H.M. Jayamenike

Chief Management Assistant

Mgmt Ser. I

05.

Mrs. W.M. Kumarihamy

Management Assistant

Mgmt Ser. I

06.

Mr. M.M.M. Nazeer

Development Assistant

07.

Mrs. E.A. Nilanthi

Development Assistant

08.

Mrs. S.L.W.K. Jayarathna

Development Assistant

Grade I

09.

Mrs. R.D.D. Sandhya Kusum

Development Assistant

Grade I

10.

Mrs. E.M.I.K. Katupitiya

Programme Assistant

11.

Mrs. W.A.D.K. De Seram

Programme Assistant

12.

Mrs. M.R.U.P. Makuddala

Programme Assistant

13.

Mrs. M.D.P. Muthunayake

Programme Assistant

14.

Mr. P.H.A. Premalal

Programme Assistant

15.

Mrs. G.S.A. Gunasiri

Programme Assistant

16.

Mrs. T.M.J.T.K. Ranasinghe

Programme Assistant

17.

Mrs. H.M.C. Kumari

Programme Assistant

18.

Mrs. K.A.C. Kaluarachchi

Development Officer

Grade III

19.

Mr. B.M.D.R. Jayasinghe

Development Officer

Grade III

20.

Mrs. W.M.D.K. Weerasooriya

Development Officer

Grade III

21.

Mrs. M.P.S. Jayawickrama

Management Assistant

Mgmt Ser. II

22.

Mrs. A.G.B.K. Samanlatha

Management Assistant

Mgmt Ser. II

23.

Mrs. D.M.S.T.P. Dawulagala

Management Assistant

Mgmt Ser. II

24.

Mrs. K.L.G. Samanlatha Kalyani

Management Assistant

Mgmt Ser. II

25.

Mrs. N.N.K. Somathilaka

Management Assistant

Mgmt Ser. II

26.

Mrs. J.M. Thrikawala

Management Assistant

Mgmt Ser. II

27.

Mr. H.M.C. Uduporuwa

Carpentry Supervisor

Grade I

28.

Mr. K.A.S. Kaluarachchi

Carpentry Instructor

Grade II

29.

Mr. J.M.G. Jayasooriya

Carpentry Instructor

Grade II

30.

Mr. S.D.G. Dissanayake

Carpentry Instructor

Grade II

31.

Mr. A.R.S. Abewickrama

Carpentry Instructor

Grade II

32.

Mr. W.M. Ariyasinghe

Carpentry Instructor

Grade II

33.

Mr. K.G. Karunadasa

Carpentry Instructor

Grade II

34.

Mr. J.M.R.K. Jayathunga

Carpentry Instructor

Grade II

35.

Mr. A.L.S. Piyadasa

Carpentry Instructor

Grade II

36.

Mrs. C.R. Ekanayake

Carpentry Instructor

Grade II

37.

Mr. W.M. Navarathna Banda

Carpentry Instructor

Grade II

38.

Mr. P.A.S. Ranasinghe

Carpentry Instructor

Grade II

39.

Mr. K.P.P. Karunarathna

Carpentry Instructor

Grade II

40.

Mr. I.M. Sanath Kumara

Carpentry Instructor

Grade II

41.

Mr. R.D. Rathnadasa

Carpentry Instructor

Grade II

42.

Mr. A.R.P. Kumarasinghe

Carpentry Instructor

Grade III

43.

Mr. A.M.A. Chandrasiri Ekanayake

Carpentry Instructor

Grade III

44.

Mrs. K.M.S. Karunananyake

Coir Industry Supervisor

Grade I

45.

Mrs. S.D. Karunasheeli

Coir Industry Instructor

Grade I

46.

Mrs. J.M.R.M. Perera

Coir Industry Instructor

Grade I

47.

Mrs. R. Kumarathunga

Coir Industry Instructor

Grade I

48.

Mrs. K.M.P. Karunanayake

Coir Industry Instructor

Grade II

49.

Mrs. K.M.H.M. Kariyapperuma

Coir Industry Instructor

Grade II

50.

Mrs. W.A.I. Rathnasooriya

Coir Industry Instructor

Grade II

51.

Mrs. D.M. Chandrawathie

Coir Industry Instructor

Grade II

52.

Mrs. H.M.S. Shyama Manel

Coir Industry Instructor

Grade II

53.

Mrs. N.D.I. Chandralatha

Coir Industry Instructor

Grade II

54.

Mrs. Iroshani Amarathunga

Coir Industry Instructor

Grade II

55.

Mrs. W.W.A.U.M. Nimeshika

Coir Industry Instructor

Grade III

56.

Mr. W. Jeevani Prarthana

Coir Industry Instructor

Grade III

57.

Mr. S.A.R.M. Weerasinghe

Coir Industry Instructor

Grade III

58.

Mr. K.S. Weerasinghe

Coir Industry Instructor

Grade III

59.

Mr. W.A.D.P.A. Wickramasinghe

Coir Industry Instructor

Grade III

60.

Mr. R.M.K.U.P. Rathnayake

Coir Industry Instructor

Grade III

61.

Mrs. J.A.A.U. Jayasooriya

Coir Industry Instructor

Grade III

62.

Mrs. K.A.S. Kamburugamuwa

Coir Industry Instructor

Grade III

63.

Mrs. K.M. Dilrukshi Weerasooriya

Coir Industry Instructor

Grade III

64.

Mrs. W.M. Jusintha Weerasekara

Coir Industry Instructor

Grade I

65.

Mr. N.K. Karunarathne

Paper Industry Instructor

Grade II

66.

Mr. J.H.G. Hemachandra

Clay Industry Supervisor

Grade II

67.

Mrs. J.A. Karunawathie

Clay Industry Instructor

Grade III

68.

Mrs. N.S.K. Nishshanka

Clay Industry Instructor

Grade III

69.

Mr. H.M. Sunil Perera

Brass Industry Instructor

Grade II

70.

Mr. P.H. Sunil Kumarasiri

Lacquer Engraving Instructor

Grade II

71.

Mrs. A.P. Hemalatha

Bobbin Industry Instructor

Grade II

72.

Mrs. H.B. Siriyawathie

Cane Industry Instructor

Grade II

73.

Mr. D.K. Weerawimala

Carpentry Consultant

Grade II

74.

Mr. H.P.D. Piyathilaka

Carpentry Consultant

Grade II

75.

Mr. H.G.N. Karunathilaka

Jute Industry Instructor

Grade II

76.

Mrs. J.A.A, Jayawardhane

Clay Industry Instructor

Grade III

77.

Mr. P.D.M. Dhammika Bandara

Clay Industry Instructor

Grade III

78.

Mr. W.P.B.N. Fernando

Driver

Special Grade

79.

Mr. Mahinda Athukorala

Driver

Grade I

80.

Mr. U.L.M.D. Gunathilaka

Driver

Grade III

81.

Mr. D.M.R.B. Dissanayake

Driver

Grade III

82.

Mr. K. Wimalarathna Bandara

Karyala Sevaka Sevaya

K.K.S. I

83.

Mr. L.G. Nimalsirir

Karyala Sevaka Sevaya

Grade I

84.

Mr. W.D. Gayashantha

Watcher

Special Grade

85.

Mr. J.K. Padmasiri

Watcher

Grade II

86.

Mr. M.D. Wijesekara

Watcher

Grade III

87.

Mr. M.A. Sumanawansha

Watcher

Grade II

88.

Mr. J.A. Karunasena

Watcher

Grade II

89.

Mr. H.A. Thushara Indika

Survey Assistant

90.

Mr. J.A.S. Roopasinghe

Labourer

K.K.S. I

91.

Mr. J.M.P. Jayathilaka

Labourer

92.

Mr. A.P. Ranjith Premakumara

Labourer

K.K.S. II

93.

Mr. M.A. Karunarathna

Labourer

K.K.S. II

94.

Mrs. L.K. Bisomenike

Labourer

K.K.S. III

95.

Mrs. K.R. Inoka Kekulawala

Labourer

K.K.S. III

96.

Mr. A.P.D.A. Wasantha Kumara

Labourer

K.K.S. III

97.

Mr. K.P.P. Dhanasena

Labourer

K.K.S. III

98.

Mr. M.P.N.M. Karunathilaka

Labourer

K.K.S. III

99.

Mr. E.P.N. Edirisinghe

Labourer

K.K.S. III

100.

Mr. K.H. Sarath Jayakodi

Watcher

101.

Mr. H.P.D.P. Amarasiri

Watcher

102.

Mr. J.A.S. Indunil

Watcher

103.

Mr. P. Jayasiri

Watcher

104.

Mr. R.M.S.K. Rathnayaka

Watcher

105.

Mr. M.M. Upul Kumara

Watcher

106.

Mr. P.M. Kumarasena

Watcher

107.

Mr. H.R. Herath Banda

Watcher


Logo

(Department of Small Industries)

NWP

Sri Lanka Map

North Western Province